Lássuk először a férfi nemi szervek anatómiáját!
A férfi nemi szervek egészsége elengedhetetlen a szexuális működéshez. Részei a herezacskó, és a benne található két here és mellékhere, az ondóvezeték és az ondóhólyag, a prosztata és a hímvessző.
A herezacskóban található két herében zajlik a spermiumok (hívimvarsejtek) kialakulása, valamint a férfi nemi hormon, a tesztoszteron termelődése. A mellékherék fő funkciója az érett hívmivarsejtek raktározásának biztosítása.
Az ondóvezetéken keresztül - mely az ondóhólyagon és a prosztatán halad át és a húgycsőbe nyílik - jutnak a spermiumok a külvilágba az orgazmus érzésével egybekötve a magömlés (ejakuláció) során. A spermát (ondót) a spermiumokon kívül az ondóhólyag és a prosztata váladékai is alkotják, melyek olyan összetevőket tartalmaznak amik védik, táplálják és segítik a spermiumok mozgását.
A pénisz (hímvessző) három henger alakú, merevedésre képes (erektilis) részből áll, melyek a barlangos testek és a szivacsos test. A barlangos testek játszák a legfőbb szerepet a merevedés kialakulásakor. A szivacsos testen keresztül vezet a húgycső.
Mik az erekció kiváltásának legfontosabb tényezői?
A pénisz barlangos testjei nyugalmi állapotban kevés vért tartalmaznak, a vért befelé vezető erek szűk keresztmetszetűek, mert az erek simaizmai összehúzódott állapotban vannak. Ez a folyamat több szinten is szabályozott a testben, számos molekula részvételével kialakuló élettani láncreakció, melyben legfőképpen a nitrogén-monoxid (NO) játszik nagy szerepet.
Az erekció akkor következik be, amikor valamilyen szexuális stimuláció hatására az idegsejtekből és az erek hámsejtjeiből NO (nitrogén-monoxid) molekula szabadul fel, mely két jelátviteli útvonal aktiválásán keresztül relaxálja az erek simaizmait. Mindehhez elengedhetetlen a vér megfelelő tesztoszteron szintje, mely hozzájárul a libidó fenntartásához és szabályozza a NO termelő enzimet is (eNOS). Kitágult erek következtében a vér szabad utat kap és megtölti a pénisz barlangos testjeit, így erekció jön létre. A barlangos testek növekedésekor csökken a vér vénás visszaáramlása, ezáltal fenntartottá válik az erekció.
Te is kipróbálnál egy biztonságos és hatékony módszert? Válaszd az ERENOX® kapszulát férfiaknak, mely 7 összetevője egymás hatását kiegészítve hozzájárulnak a normál és fokozott szexuális teljesítmény fenntartásához! Természetes növényi kivonatok, ásványi anyagok és E-vitamin ideális kombinációja.
Hogy milyen hatást várhatsz tőle?
-
Serkenti a libidót
-
Elősegíti a termékenységet
-
Hozzájárul az erekció kialakulásához
-
Növeli a sperma mennyiségét
-
Támogatja a prosztata normál működését
-
Hozzájárul a normál tesztoszteron szinthez
Mikor beszélünk merevedési zavarról?
Ha ennek az előbb leírt összetett folyamatnak bármelyik útvonala nem jól működik, ennek következtében az erekció legalább 3 hónapja rendszeresen vagy visszatérően nem kellő mértékű, nem tart kellő ideig (például a magömlés előtt megszűnik) vagy nem jön létre, ezáltal a közösülést lehetetlenné teszi, merevedési zavarról beszélhetünk. Mivel a megfelelő merevedéshez szükséges bonyolult idegi, érrendszeri és pszichés (lelki) folyamatok is hozzájárulnak, a merevedési zavar vagy erektilis diszfunkció (ED) a leggyakrabban előforduló szexuális működési zavar. Epidemiológiai (nagy létszámú csoportos vizsgálatok) tanulmányok alapján 40 éves kor felett a férfiak 52%-a tapasztalt már enyhe vagy közepesen súlyos erektilis diszfunkciót.
A táblázat segítségével valószínűsíthető, hogy pszichés (lelki) vagy szervi eredetű a merevedési zavar!
Pszichés eredetű | Szervi eredetű |
---|---|
Hirtelen lép fel | Fokozatosan lép fel |
Szituáció függő | Nem szituáció függő |
Nehéz fenntartani |
Idővel rosszabbodik |
Normál éjjeli erekció | Fekvő pozícióban romlik |
Mi okozhatja a problémát?
A fent tényezőkhöz hozzájárul, hogy a NO molekula élettanilag rövid ideig hat és a szervezetünkben lévő káros szabadgyökök jelenlétében csökken a hatékonysága. Az merevedési zavart csökkent spontaneitás, csökkent erősség és csökkent tartósság jellemzi. Hátterében testi betegség, lelki eredetű zavar és a kettő kombinációja is állhat. Mivel számos okra vezethető vissza, ezért bármely életkorban előfordulhat. A stresszes életmód, egészségtelen táplálkozás és a dohányzás negatívan hatnak a potenciára és káros szabadgyököket idéznek elő a szervezetben.
Fiatalabb korban leginkább a kimerültség és a mentális stressz, valamint a tápanyaghiányra visszavezethető alacsonyabb tesztoszteron szint lehetnek a vezető okok. A vér tesztoszteron szintje befolyásolja a libidót és a potenciát.
Idősebb korban főként érrendszeri vagy az erek állapotát negatívan befolyásoló megbetegedések miatt alakulhat ki, ezáltal romlik a vérellátás. Az életkor előrehaladtával az élettani működések hanyatlásával természetes folyamatnak mondható. Ritkább esetekben az idegsejtek közötti kapcsolat hibájára vezethető vissza, mely mögött súlyosabb betegség is állhat, mint például a Parkinson-kór vagy a gerincvelőt érintő betegségek, sérülések, mely a hímvessző beidegzését érinti.
Főbb okok lehetnek:
- Stressz, új partner esetén megfelelési vágy
- Esszenciális tápanyagok hiánya (főleg cink, szelén és E-vitamin), mely csökkenti a tesztoszteron szintet és a libidót, továbbá rossz hatással van az ekeció kialakulására és fenntartására
- Túlzott alkohol fogyasztás, mely májkárosodást okozhat
- A dohányzás, mely károsítja az érfalat és szabadgyököket idéz elő a szervezetben
- Egészségtelen táplálkozás és mozgásszegény életmód
- Depresszió és szorongás
- Betegségek pl.: szív- és érrendszeri betegségek
Napjainkban bebizonyították, hogy idősebb korban 80%-ban testi (főként hormonális, érrendszeri) és nem pszichés eredetű okokra vezethető vissza a merevedési zavar. A erekciós zavar súlyosságát egy kérdőívvel teszik mérhetővé (IIEF-5), melyet a páciens tölt ki. Ez alapján a probléma öt fokozatát lehet megkülönböztetni. Idősebb korban a merevedési zavar akár cukorbetegség vagy szív- és érrendszeri betegség előjele is lehet! Érdemes konzultálni szakemberrel!
Tesztelnéd magad? Töltsd ki űrlapunkankat és szakértőink 24 órán belül válaszolnak!
Érdekel, hogy milyen hatóanyagok segíthetnek? Olvass tovább itt!