Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Természetes potencianövelők: Antioxidánsok

Természetes potencianövelők: Antioxidánsok

Miért lehet hatékonyabb a rendszeresen szedett gyógynövény kapszula a potencianövelésre, mint az esemény előtti? Jelen cikksorozatunkban megpróbáljuk összegyűjteni a férfi reprodukciós szervrendszerre gyakorolt napjainkban ismeret hatékony gyógynövényeket, azok hatóanyagait és hatásmechanizmusait, melyek segítséget jelenthetnek potenciafokozás, erekciós zavarok, férfi meddőség, alacsony libidó és alacsony szexuális teljesítmény esetén. Ez a cikkünk az antioxidánsokat nagy mennyiségben tartalmazó gránátalmát (Punica granatum) és szőlőt (Vitis vinifera) veszi nagyító alá.  

A gránátalma különleges növény, már az ókorban is számos hiedelem fűződött hozzá. A babilóniaiaknál a feltámadást, a perzsáknál a legyőzhetetlenséget, a kínaiaknál a hallhatatlanságot szimbolizálta. Mindezeket feltehetően a gyógyhatásai és megjelenése (sok mag) miatt tulajdonították e gyümölcsnek. Mára már bebizonyították antibakteriális, antivirális, gyulladáscsökkentő és daganatellenes hatását.1

A gránátalma egyes részeire (pl.: magok, héj) eltérő hatóanyagok jellemzőbbek. Kiemelkedőek a flavonoidok, tanninok és a polifenolok, melyek közül az ellágsav erős antioxidáns, daganatellenes és antimutagén hatású.1

Antioxidánsokkal a potenciazavar ellen?

A merevedési zavar (ED) gyakran valamilyen erős oxidatív stressz következtében alakul ki, melyet legtöbbször a cukorbetegség, a dohányzás, a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás okoznak.2

A megfelelő erekcióhoz a pénisz ereinek megfelelő működése, simaizmok relaxációja és a normál véráramlás szükségesek melyeket főként NO (nitrogén-monoxid) molekula szabályoz (lásd. előző cikkünk a Potencia problémákról). A nem elegendő vérellátás következtében (pl. észűkület) sok reaktív oxidatív szabadgyök (ROS) tud felhalmozódni a szövetekben és lecsökken az antioxidáns védő enzimek mennyisége, ezáltal feborul az egyensúly.

Miért okoz az oxidatív stressz merevedési zavart?

A felhalmozódott káros oxidatív molekulák (szuperoxid, hidroxil gyökök) képesek reakcióba lépni a NO molekulával peroxinitritet alkotva, mely toxikus hatású a sejtekre, károsíthatja a DNS molekulát és a szöveteket.

Megoldás lehet a nagy mennyiségű antioxidáns bevitele?

Egy tudományos kutatócsoport szerint a gránátalma képes megvédeni a NO molekulát az oxidatív károsodástól, hatékonyabban, mint a kék áfonyalé vagy a C-vitamin, azonban a NO termelődését nem segíti elő.3

Antioxidánsokat tartalmazó étrendnek és étrend-kiegészítőknek nagy szerepe lehet a merevedési zavar megelőzésében!

Ezt bizonyítja az a tanulmány is, amelyben felkutatták az oxidatív stressz enzimek szerepét a merevedési zavarban. Az állatkísérletben magas antioxidáns tartalmú gránátalma kivonatot kapott egyedek rossz vérellátású péniszének vérátáramlása, erekciója és simaizom relaxációja 8 hét után fokozódott. Ezen hatását a gránátalma a szervezet oxidatív védő enzimjeinek (SOD: szuperoxid-diszmutáz és AR: aldóz-reduktáz) aktiválásával fejtette ki és megelőzte a szövetkárosodást is.2

Egy másik amerikai kutatók aáltal végzett randomizált kontroll kísérletben 53 enyhe vagy közepesen súlyos merevedési zavarral küzdő férfi fogyasztott gránátalma levelet négy hétig. Arról számoltak be, hogy javult az IIEF (International Index of Erectile Function: Merevedési Minőségi Mutatója) teszt eredményük a gránátalma fogyasztásakor.4

Sok mag = sok sperma?

Az ókorban a termékenységet, születést és az örök életet is szimbolizálta ez a gyümölcs főként a sok magja miatt. Napjainkban állatkísérletekben kimutatták, hogy az ókori emberek nem véletlenül tartották ezt a hiedelmet: a gránátalmát fogyasztó állatokat vizsgálva  megnőtt a mellékherében a sperma mennyisége, fokozódott a spermiumok mozgása és minősége. Továbbá magas vitamin tartalma miatt képes volt megnövelni a plazma C-vitamin szintjét.5, 6,7

 

Antioxidánsokkal a prosztatarák ellen?

A gránátalma kivonat rosszindulatú prosztatarák sejtvonalakban gátolta a sejtek növekedést, a sejthalált elősegítő fehérjék számát növelte és csökkentette a szérum PSA (prosztata specifikus antigén) szintjét 8 Azonban nem csupán a gránátalma, hanem a szőlő is kiváló forrása különböző antioxidáns vegyületeknek.

A szőlőnek egészségre gyakorolt hatásairól óriási szakirodalma, melyből a férfi nemi szervekre vonatkozó kutatásokat emeljük ki.

A szőlőnek nem csupán a héjában, hanem magjában is rengeteg hasznos antioxidáns polifenol megtalálható, köztük a rezveratrol is. Jordán kutatók kimutatták, hogy a szőlőmag kivonat nagyobb antioxidáns aktivitással rendelkezik, mint a héj és dózisfüggő módon képes volt gátolni a prosztata daganatsejtek sejtmozgásást. Ennek prosztatarák sejtek inváziós és áttétképző képességük, tehát szétterjedésük megakadályozásában van szerepe.9

A szőlő egy jól ismert és ókor óta használatos növényünk. A szőlőmag számos erős antioxidáns hatóanyagot tartalmaz, mint például a katekin és a cianidin. Ezek a vegyületek képesek megvédeni a DNS molekulát is a káros szabadgyököktől. 10  

A szőlőmagnak szerepe lehet a prosztata gyulladás megelőzésében és kezelésében

Kínai kutatók megállapították, hogy a szőlőmag kivonat, mely nagy mennyiségben tartalmaz procianidint, védő hatású a prosztatasejtekre, ugyanis csökkentette a gyulladásos faktorokat és normalizálta a védő antioxidáns enzimek aktivitását.11

A szervek jóindulatú megnagyobbodását úgynevezett fibrózisát valamilyen károsító hatásra kialakuló kollagén felhalmozódás jellemzi. Ilyen hatásúak lehetnek a reaktív oxigén szabadgyökök, melyek a prosztata megnagyobbodást is okozhatják. A szőlőmag kivonat csökkentette a kollagén felhalmozódást és normalizálta az antioxidáns enzimek szintjét.12

 

 

 Összefoglalás

A fenti kutatási eredményekből kitűnik, hogy antioxidánsok rendszeres bevitelével védhetjük szervezetünket a káros szabadgyököktől és a rendszeresen szedett erős antioxidánsokat tartalmazó tartalmazó kapszula hatékonyabb lehet az potencianövelésre, hiszen nem csak védi a keletkezett NO molekulát de hosszútávú alkalmazásával csökkenthetőek az érrendszer megbetegedéseivel összefüggő rizikó faktorok és a merevedési zavar kialakulásának esélye.

 

 

 

 

 

  

Irodalmi háttér

1 J.A. Perez et al. Pomegranate and its Many Functional Components as Related to Human Health: A Review. ComprehensiveReviews inFoodScienceandFoodSafety Vol.9. (2010)

2 K. M. Azadzoi et al. Dietary antioxidants improve arteriogenic erectile dysfunction. International Journal of Andrology, 34, 225–235 (2010)

3 C. Napoli et al. Pomegranate juice protects nitric oxide against oxidative destruction and enhances the biological actions of nitric oxide Nitric Oxide 15, 93–102 (2006)

4 CP Forest et al. Efficacy and safety of pomegranate juice on improvement of erectile dysfunction in male patients with mild to moderate erectile dysfunction: a randomized, placebo-controlled, double-blind crossover study. Int J Impot Res 19, 564–7. (2007)

5 H. Aksoy et al. Effects of pomegranate juice consumption on sperm quality, spermatogenic cell density, antioxidant activity and testosterone level in male rats Clinical Nutrition 27, 289e296 (2008)

6 GF. Gonzales et al. Effect of Punica granatum (pomegranate) on sperm production in male rats treated with lead acetate Toxicology Mechanisms and Methods, 21, 495–502. (2011)

7.  H. Aslan et al. Pomegranate (Punica granatum) juice reduces oxidative injury and improves sperm concentration in a rat model of testicular torsion-detorsion. Experimental and Therapeutic Medicine 8: 478-482, (2014)

8. A. Zarfeshany et al. Potent health effects of pomegranate. Adv Biomed Res, 3:100.(2014)

9. M. Syouf et al. Biochemical evaluation of selected grape varieties (Vitis vinifera L.) grown in Jordan and in vitro evaluation of grape seed extract on human prostate cancer cells. Food Bioscience 24,103–110 (2018)

10. C. Demir et al. Investigation of antioxidant ability of grape seeds extract to prevent oxidatively induced DNA damage by gas chromatography-tandem mass spectrometry Journal of Chromatography B 1072, 328–335 (2018)

11. J. Ruan et al. Protective effects of grape seed-derived procyanidin extract against carrageenan-induced abacterial prostatitis in rats.Journal of Functional Foods, 416-424 (2016)

12. D. Liu et al. Potential ameliorative effects of grape seed-derived polyphenols against cadmium induced prostatic deficits. Biomedicine & Pharmacotherapy 91, 707–713 (2017)