C-vitamin & D-vitamin
TUDTAD?
-
Lényeges, hogy rendszeresen, napi gyakorisággal kerüljön a szervezetbe C-vitamin.
-
A napi legalább 200 mg-os C-vitamin-adagolás felnőtteknél kb. 10 %-kal csökkentheti a nátha előfordulásának a gyakoriságát [1].
-
A koronavírus pandémia kapcsán a vizsgálatok fókuszába kerültek azok a vitaminok, amik erősíthetik az immunrendszer funkcióit és hozzájárulhatnak a fertőzések megelőzéséhez.
-
Úgy vélik, hogy a D-vitamin-pótlása, a megfelelő D-vitamin-ellátottság a CoVid-19 megbetegedéssel szemben is immunerősítő hatású lehet [2].
Béta-glükán
A keleti országokban évezredek óta ismert és kiaknázott a gyógyító gombák kedvező élettani hatása. Ezek hatásának kulcsai a gombák falában lévő poliszacharidok, elsősorban az ún. béta-glükán. Kimutatott, hogy a béta-glükánok több ponton avatkoznak be serkentőleg az immunrendszer működésébe, többek között fokozzák a kórokozókat bekebelező immunsejtek működését [6].
TUDTAD?
-
A béta-glükán erős immunstimuláns hatású anyag, aminek az egyik leghatékonyabb formája az élesztőből nyerhető ki [6].
-
Régebben, amikor még nem mosták meg a gyümölcsöket az emberek több béta-glükánt vittek be a szervezetükbe, mert a gyümölcs héján lévő mikroszkópikus gombák is tartalmaznak béta-glükánt.
Olajfalevél kivonat (oleuropein)
A mediterrán diéta számos kedvező élettani hatása igazolt, akár az öregedési folyamatok visszaszorításáról, akár a szív- és érrendszer támogatásáról van szó. Az utóbbi időben többen foglalkoztak az olajfa leveléből kinyert oleuropein hatóanyaggal, amihez számos kedvező hatást kapcsoltak a friss kutatások. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns, idegvédő és rákellenes funkció egyaránt megjelent a tudományos eredményekben [7].
TUDTAD?
-
A pozitív hatások kiaknázása abban teljesedhet ki, hogy egyes vizsgálatok szerint az olajfa leveléből kinyert hatóanyagok és a béta-glükán forrásául szolgáló élesztőgombák egymás hatását fokozzák. Ezek alapján különösen előnyös lehet az élesztő alapú béta-glükán és az olajfa leveléből kinyert oleuropein együttes adagolása [8].
Echinacea kivonat
A kasvirág vagy Echinacea kivonatai a legismertebb növényi immunerősítők, legyen szó akár a nátha, akár az influenza legyőzéséről. Több vizsgálat igazolja, hogy az Echinacea tartalmi anyagai erősítik az immunrendszert, hatékonyabbá teszik a kórokozókkal szembeni harcot és fokozzák a betegség legyőzésének az esélyét [9].
TUDTAD?
-
Ha a leggyakoribb légúti megbetegedést, a náthát tekintjük, akkor az Echinacea kivonatai akár felére csökkenthetik a nátha kialakulásának a rizikóját, miközben másfél nappal rövidítik le a már kialakult panaszok fennállásának időtartamát [9].
Szerves szelén
Szelén nélkül nincs élet. Miközben vizsgálatok igazolják, hogy a szelén hatásos immunerősítő, a magyaroknál különösen magas a szelénhiány kockázata. Magyarország talaja és a hazai mezőgazdasági termékek ugyanis szelénben igencsak hiányosak.
Azon túl, hogy a szelén a haj, a bőr és a körmök egészségéért felelős nyomelem, tehát egyfajta „szépségvitamin”, a szelén erősíti az immunrendszert, hogy az hatásosan vehesse fel a harcot a különféle kórokozókkal, köztük a vírusokkal szemben. Úgy tűnik, hogy a szelénnel való megfelelő ellátottság az influenza legyőzésében is segíthet.
Kimutatták, hogy a gyenge immunrendszerű, betegségekre fogékony személyeknél, köztük például a HIV-fertőzötteknél vagy az idősotthonokban élőknél is előnyös a szelénpótlás [10].
TUDTAD?
-
A szelén szervezetbeni hasznosulása jelentősen magasabb, és a várható hatás kifejezettebb, ha nem szervetlen (pl. nátrium-szelenit), hanem szerves formában, például szelénes élesztő formájában jut be a szervezetbe a szelén [10-13].
-
Adott termék milligrammban vagy mikrogrammban kifejezett nyomelem-tartalma mellett tehát arra is érdemes tekintettel lenni, hogy milyen formában, milyen kötésben tartalmazza az adott készítmény a szóban forgó nyomelemet [10-13].
Szerves Cink
Elsősorban időskorúaknál tapasztalták, hogy a cinkhiány gyakran legyengült immunrendszerrel jár együtt, miközben megállapították azt is, hogy a 60-65 év fölöttiek nem jutnak hozzá a napi szükséges cink-mennyiség feléhez sem. Az idősödő korosztályon túl, fokozott a cinkigénye a várandósoknak, a szoptató anyáknak, a vegetáriánusoknak, a műtéten átesőknek, valamint az autoimmun- és fertőző megbetegedésekben szenvedőknek [14-15].
TUDTAD?
-
Számos tanulmány vette górcső alá C-vitamin és a cink kombinációban történő alkalmazását. A hatóanyag-kettős kedvező hatásúnak bizonyult a nátha és a vele járó kellemetlen panaszok enyhítésében [14-15].
-
Nem mindegy, hogy milyen formában alkalmazzuk a cinket! A szerves cink-glükonátot nagyobb arányban képes a szervezet hasznosítani, mint a cink szervetlen sóit, így például a cink-szulfátot vagy cink-oxidot [11-13].
Tudományos Hivatkozások:
[1] https://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/immunity; 2020. jún. 18.
[2] https://semmelweis.hu/hirek/2020/05/26/segitheti-e-a-d-vitamin-a-virusfertozesek-elleni-vedelmet/
[3] National Institutes of Health. Low Vitamin D Levels Associated with Colds and Flu. https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/low-vitamin-d-levels-associated-colds-flu; 2020. jún. 17.
[4] Martineau AR et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ. 356:i6583. 2017.
[5] Camargo CA et al. Effect of monthly high-dose vitamin D supplementation on acute respiratory infections in older adults: A randomized controlled trial. Clin. Infect. Dis. ciz801 2019.
[6] Akramiené D. et al. Effects of ß-glucans on the immune system. Medicina. 43 (8) 2007.
[7] Sun W. et al. Oleuropein, unexpected benefits! Oncotarget 8; 17409. 2017.
[8] Jilani H. et al. Improved bioaccessibility and antioxidant capacity of olive leaf (Olea europea L.) polyphenols through biosorption on Saccaromyces cerevisiae. Ind. Crop. Prod. 84; 131- 138. 2016.
[9] Echinacea: Benefits, Uses, Side Effects and Dosage. https://www.healthline.com/nutrition/echinacea; 2020. júl. 22.
[10] Budai M. Mikor gondoljunk a szelén pótlására a táránál állva? Gyógyszerész Továbbképzés 12; A16-18. 2018.
[11] Gibson RS. Trace element deficiencies in humans. Can Med Assoc J 1991; 145:231.
[12] Trace metals and infectious diseases. Ed.: Nriagu JO, Skaar EP. MIT Press, Cambridge 2015
[13] Fairweather-Tait S, Hurrell R. Bioavailabilty of minerals and trace elements. Nutr. Res. Rev. 9; 295-324. 1996.
[14] Singh, M., Das, R.R. Zinc for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews 6, Art No.: CD001364; 2013.
[15] Maggini, S., Beveridge, S., Suter, M. A combination of high-dose vitamin C plus zinc for the common cold. Journal of International Medical Research 40(1) 28-42. 2012.